Online Siparişte Aynı Gün Teslimat! Bu siteden yapacağınız tüm alışverişleriniz aynı gün İstanbul'un her yerine teslim edilecektir.

Mücevher’in Tarihi

Gerçek anlamda mücevhercilik, değerli madenlerin ince bir çalışma ile işlenebilmesini, değerli süs taşlarının şekillendirilip parlatılmasını, montörle çerçevelenmesini veya diziler yapmak için delinmesini gerektirir.

İnsanoğlunun kullandığı ilk mücevher taş devrinde erkeğin hayvan derisinden bir kaytana geçirilen renkli bir deniz kabuğuydu. Aradan çağlar gelip geçtikçe, insanoğlu yeni madenler buldukça, bunları duygusal birtakım güdülerle işleyip taktığı çeşitli süs eşyaları yapmaya devam etti. Bu nedenle, mücevherin insanlık tarihi kadar eski bir geçmişi vardır.


İnsanın ilgisini sürekli çeken takıların ilk örnekleri taş, kemik, deniz kabukluları ve fildişinden yapılırken, maden işçiliğinin başlamasıyla bunların yanı sıra tunç, gümüş ve özellikle altın takılara yoğunluk kazanmıştır.

Eski Yunan mücevherciliğinde altından başka, yarı değerli renkli taşların kullanılmaya başlandığı görülmüştür. Mısır’dan ithal edilen zümrütlerle ve diğer renkli taşlarla ilk bilezik, kolye, küpe, taçlar yapılmış ve mücevher ilk şeklini tam anlamıyla almıştır.


20.yüzyıla kadar farklı şekillerde karşımıza çıkan mücevher 20. yüzyılda 1. dünya savaşının etkisiyle Art Deco akımına kapılmıştır.

1940’lı yılların başlarında zirvede olan mücevher gurubu kokteyl takılardır. Art Deco stilinin bir uzantısı olan ama üç boyutlu figüratif etkileri ile Retro özellikleri yansıtan, kırmızı veya sarı altından yapılmış kokteyl takılarının en çarpıcı yanı sitrinler, akuamarin, ametist ve Aytaşlarının yanı sıra yakut ve safir gibi değerli taşların da başarılı kombinasyonlarda birleştirilmesidir.


Takı üretiminin önemli bir sektöre dönüşmesi, takı tasarımı konusunda eğitim veren kuruluşların artması ve yeni çizgilerin teşvik edilmesi mücevher sanatının tüm dünyaya yayılmasına sebep olmuştur.


El sanatının değerlerine ve mükemmelliğine sahip çıkan yeni neslin farklı şekiller, farklı teknikler ve farklı materyaller arayışı mücevherde değerli, yarı değerli ve metal kavramlarını bir kez daha sorguladı. Meteroit, nobium, paladyum, gibi yeni malzemeler altın, platin, elmas gibi geleneksel malzemelerle harmanlanıp sanatçının bireysel zevklerini ifade etmede kullanıldı. Bu tutum hala daha günümüze kadar devam etti ve teknolojik gelişmelerle birlikte bambaşka bir boyut kazandı.Karun Jewellery

Mücevherlerde ki titizlikle yaratılan tasarımlar hem sizin hemde yaşam alanlarınızda ruhunuzu yansıtan stilinize uygun objelerle birleşiyor. Karun’un herkese hitap eden eşsiz parçaların olduğu geniş dünyasına davetlisiniz.

Devamını Oku